Virtuálne múzeá a galérie

Počítač a práca s internetom začínajú tvoriť súčasť dennodennej reality čoraz väčšieho počtu ľudí. Je to dôsledkom možností, ktoré technika ponúka. Množstvo nových možností prináša aj do škôl. Nemali by sme ich prehliadať. Vďaka tomu sa môžu školy stať oveľa ľahšie takými, ktoré by mali žiaci naozaj radi. Tvorivé, zaujímavé, objaviteľské. V takýchto školách by sa toho naučili oveľa viac než si vieme predstaviť.


Múzeá a galérie na internete


Virtuálne galérie

O virtuálne galérie na internete rozhodne nie je núdza. Stačí si otvoriť akýkoľvek vyhľadávač a zadať heslá ako virtuálna galéria, galéria, či konkrétnejšie ako galéria fotografií alebo olejomaľby. Za malý okamih sa zobrazí množstvo stránok, z ktorých si už stačí vybrať tú, čo najpresnejšie zodpovedá našim požiadavkam.

Takmer všetky stránky sú spracované kvalitne a prehľadne, mnohé ponúkajú aj možnosť vystavené dielo si zakúpiť. Samozrejmosťou je možnosť zväčšiť si obraz či fotografiu kliknutím na jej ukážku.

Vo väčšine prípadov sú to stánky konkrétnych umelcov, amatérov i profesionálov. Pri mojom hľadaní som nenatrafila na žiadnu stránku galérie, ktorá vystavuje diela aj na internete aj originály v mestských galériách. No verím, že existujú aj také.


Linky na galérie

Galéria obrazov
Táto galéria ponúka ukážky z prác akademickej maliarky Ruth Dubayovej, ktorá sa narodila 20. septembra 1954 v Bratislave. V rokoch 1973-79 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žije v Bratislave a venuje sa olejomaľbe s prevažujúcou tematikou rodiny a detí. Neskôr od polovice 80 - tych rokov sa programovo venuje pastelu a krajinomaľbe.
Galéria profesionálneho fotografa Jana Saudeka
Jan Saudek se narodil 13. 5. 1935. Absolvoval grafickou školu, obor reprodukční fotografie, ale vzápětí poté, od roku 1953, pracoval třicet let ve fabrice. Poté se konečně mohl oficiálně věnovat fotografii. Žije se svou přítelkyní a modelkou Sárou Saudkovou, přičemž sám o sobě říká, že je „svobodný ženatý rozvedený vdovec“. Ve třech manželstvích zplodil sedm dětí. Jeho bratr je kreslíř komiksů Kája Saudek. Jan Saudek měl ve světě více než tři sta padesát samostatných výstav. Ve Francii obdržel „Řád za umění a literaturu“.
linky na ďalšie virtualne galerie fotografii najdete napriklad aj na tejto stranke


Virtuálne múzeá

So stránkami múzeí je to už trošku horšie. Samozrejme, múzeá na internete nájdeme, teda vlastne nájdeme ich stránky. Sú to však stránky, ktoré len informujú, kde sa dané múzeum nachádza, čo ponúka a kedy je možné ho navštíviť. Ak je však človek vytrvalý, podarí sa mu nájsť aj virtuálne múzeá, ktoré ponúkajú na svojich stránkach aj vstup do expozícií.


Linky na múzeá

Bojnický zámok
Stránka Bojnického zámku môže slúžiť ako príklad všetkým múzeám. Je spracovaná naozaj kvalitne - je prehľadná, pestrá, nemožno jej nič vyčítať ani po stránke aktuálnosti informácii. Hneď pri vstupe na túto stránku si môžete vybrať jazyk, v ktorom si chcete informácie prečítať.
Červený kameň
Hradná expozícia poskytuje návštevníkovi možnosť vidieť viaceré typy obytných priestorov od spální cez rôzne salóny, jedáleň až po pracovňu. Zariadené sú v slohových štýloch od renesancie až po historizmus. Nejde tu o didaktické znázornenie umeleckých slohov, ale o vytvorenie hradnej inštalácie, ktorá poskytuje obraz skutočného obydlia. Charakter jednotlivých miestností dodržiava jednotné slohové obdobie a to ako inštalovaným nábytkom, tak aj použitím doplnkov i výtvarného umenia.
Viac virutálnych múzeí som bohužial nenašla, tak aspoň nejaké linky ku informáciám o múzeách na Slovenksu.
Slovenské národné múzeum
Múzeá, galérie, pamiatky, hrady, zámky...


Slovo na záver: Umenie nemôže byť digitalizované. Počítač nemôže zachytiť špecifickú atmosféru jednotlivých sál a nádvorí zámku, autentickú intenzitu farieb vzácnych obrazov, trojrozmerné tvary sôch a starobylého nábytku, jemnosť látok.
citované z: stránka Bojnického zámku